Ahojte!

Vítam Vás na mojom blogu. Cíťte sa tu príjemne!
Ste tu kedykoľvek srdečne vítaní!

sobota 30. októbra 2010

Nevstúpiš dva krát do tej istej rieky



Tieto slová antického filozofa Herakleiosa z Efezu majú vo svojom obsahu skrytú hlbokú – nadčasovú múdrosť, ktorej korene siahajú od prvopočiatku ľudstva cez súčasnosť až do ďalekej budúcnosti. Filozofi - milovníci múdrosti – vedeli často odveké pravdy veľmi výstižne zakomponovať do svojich výrokov.

Nie vždy sa však dá naše konanie riadiť podľa pravidiel takýchto známych právd. Hoci v podvedomí vieme, že by sme do tej istej rieky naozaj nemali znovu vstupovať, aj tak do nej často krát vstupujeme, pretože dúfame, že náš druhý vstup bude iný, lepší, šťastnejší a že možno práve my vyvrátime pravdivosť tejto veľmi známej tézy.

Veď to všetci poznáme. Každému z nás sa to už v živote stalo, že dal istej situácii druhú šancu. A keďže výnimka potvrdzuje pravidlo, tak sa určite aj stalo, že niektorí z nás svoj druhý vstup do tej istej rieky neoľutovali. Oveľa pravdepodobnejšia varianta však je, že náš druhý vstup bol nakoniec ešte väčšou katastofou, ako ten predchádzajúci. Niekto vstúpi raz, popáli sa, vystúpi z rieky a pre istotu za sebou spáli aj všetky jej mosty, aby do tejto rieky nabudúce nemohol nielen vstúpiť, ale ani len ponad ňu prejsť. Iný však dá návratu do tejto rieky ešte šancu a po čase i otupení nepríjemných spomienok, to vyskúša znova. Podaktorí iba vstúpia, odvážnejší sa pustia i hlbšie a dokonca môžu dospieť k záveru, že sa v nej dá aj celkom dobre plávať ( stačilo zmeniť plavecký štýl), slabší jedinci sa môžu začať topiť, či nebodaj sa aj utopia v jej vodách.

Čo sa ale stane, ak sa jedinec, ktorý ledva vyviazol so zdravou kožou z rieky po svojom druhom vstupe, odváži vstúpiť do tej istej rieky i po tretí ba i x-tý raz? Takéhoto jedinca pokladáme za blázna, ktorý sa snáď vedome vrhá do ubližovania si sebe samému , ak niečo také dopustí. Veď pravdepodobnosť pozitívnej zmeny pri nasledujúcom pokuse pokoriť rieku priamo úmerne klesá s každým ďalším vstupom do jej prúdu. O takýchto ľuďoch snáď iba povieme, že sú nepoučiteľní, alebo : „Kto chce kam, pomôžme mu tam.“

No na druhej strane, práve vďaka úspešným , menej úspešným, či neúspešným pokusom pokoriť tú istú rieku, nám život píše rôznorodé dojímavé ľudské príbehy so širokou škálou ich zakončenia. Veď vstúpiť do tej istej rieky znamená aj dať šancu sebe i druhým. Názory na túto známu pravdu sa môžu rôzniť i na základe aspektov, akými sú povaha človeka, životné skúsenosti, zážitky a postoje. Mladí a nerozvážni vstupujú do tej istej rieky častejšie, starší a poučení životom do nej už nevstupujú. Veď i táto filozofická téza mala šancu vzniknúť len na základe opakovaných vstupov človeka do rieky a následných poučení sa z takéhoto konania. A najlepšie sa človek poučí na vlastných chybách. Ako sa hovorí, sto krát počuť a raz zažiť. Asi nik z nás neposlúchne túto múdru radu skôr, kým si na vlastnej koži nevyskúša do tej svojej rieky opäť vstúpiť...


***


Vraj do tej istej rieky
človek dva krát nevstúpi.
Ak to napriek tomu spraví,
máloktorý šťastie nakúpi.
Nazveme to nerozvážnosť,
ak do rieky niekto po druhý krát vstúpi.
Keď to spraví i tretí krát,
povieme si: "Ten je hlúpy."
Ak opätovne vstúpi do nej,
tu je každej rady škoda.
Poučí sa snáď až vtedy,
keď ho spláchne riečna voda...

4 komentáre:

  1. Stanka, skvelé zamyslenie s krásnym veršovaným dovetkom!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Zaujímavé zamyslenie, ale tvoje a nie Herakleitosa.
    Heraklaitos tým myslel niečo iné. Myslel tým skutočnosť, že všetko plynie a že tá rieka do ktorej si vstúpil je každým momentom iná rieka. Preto i keď do nej vstúpiš druhý krát(?) jedná sa už inú rieku. Má to súvis z jeho najznámejším výrokom „Panta rei – všetko plynie“, ktorý sa tiahne celou jeho filozofiou.
    A len na okraj. Ak chceš, tak si to oprav. Herakleios nebol filozof, ale Byzantský cisár, ktorý žil asi 1000 rokov po Herakleitosovi z Efezu. Vidíš? Jedno "T" a rozdiel 1000 rokov a cisár, alebo filozof. Hehe.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Feri, priznám sa, že toto info som našla na nete. Po Tvojom komentári som hľadala a naozaj sú na nete uvedené informácie, ktoré si protirečia. Táto téza o vstupe do rieky je asi omylom uvedená v súvislosti s Herakleiosom, ale aj Herakleitosom...inak význam je taký, ako píšeš Ty, aj keď ľudia si túto pravdu skôr dávajú do súvisu s vysvetlením, že dva krát tú istú chybu človek už radšej nespraví...

    OdpovedaťOdstrániť